arama

Cpanel ile Manuel WordPress Kurulumu

Bu yazımızda cpanel ile manuel wordpress kurulumunu ele aldık.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 720piksel
  • Beğen
    Loading...

Hosting sağlayıcınızın otomatik wordpress sihirbazlarında bir sorun mu var veya ftp üzerinden wordpress kurmak size zor mu geliyor. Eğer bu soruların tüm cevapları evet ise yazımıza göz atmanızda fayda var. Sizler için bu yazımızda cpanel ile manuel wordpress kurulumu adım adım ele aldık. Haydi başlayalım!

1-İlk olarak WordPress resmi sayfasından kurulum için gerekli olan zip dosyasını edinerek ilk adımı atabilirsiniz. Buraya tıklayarak indirme sayfasına gidebilirsiniz.

2-Öncelikle hosting sağlayıcınızın müşteri paneline giriş yaparak cpanel de oturumuz açınız. Daha sonra ise dosya yöneticisine giriş yapnız.

3-Dosya yöneticisine giriş yaptıktan sonra soldaki alt alta olan simgelerden public html kısmına tıklayınız.

4-Daha sonra ise yukarıdaki araç sekmesinden yükleye tıklayınız

5-İndirdiğiniz wordpress zip paketini sürükleyerek yahut dosya yükle seçeneklerini kullanarak dosyanızı hostinginize yükleyiniz, bu adımdan sonra ise yükleme barının %100 olduğundan emin olup barın altında yazan /home/…./public_html  kısmına geri dön’e tıklayınız.

6-Geldiğiniz sekmede sayfayı yenilemekte fayda var. Daha sonra ise yüklediğiniz zip paketine sağ tıklayıp çıkar veya extract deyiniz.

7-Başarılı bir çıkarma işleminden sonra aşağıdaki klasörlere sahip olacaksiniz (cgi-bin sizde olmayacaktır-olsa bile sorun değil:)).Daha sonra ise wordpress dosya klasörüne giriniz

8-Wordpress adlı klasörün içerisinde bir çok dosya ve klasör göreceksiniz. Buradayken yukarı sekmede tümünü seç işlemini yaparak dosyalarınızın hepsini seçiniz.

9-Dosyaların hepsi seçili iken yine yukarı araçlar sekmesinden taşı aracına tıklayınız.

10-Açılan pencerede sadece /public_html/ kısmı kalana kadar siliniz ve daha sonra ise dosyaları taşı seçeneğine tıklayınız.

İkinci evre: Cpanel İle Manuel WordPress Kurulumunda Veri Tabanı ve Kullanıcısı Oluşturmak

11-Bu adımdan sonra ise yeniden cpanel ana sayfanıza gidiniz ve MySQL veritabanı sihirbazını seçiniz.

 

12-Aşağıdaki yönergeleri ve boşlukları kendinize göre doldurunuz ve bir yere not alınız.

13-Gelecek sekmede de aynı şekilde bilgilerinizi doldurunuz.

14-Daha sonra ise gelen sekmede oluşturduğunu kullanıcıya tüm ayrıcalıkları tanıyınız, bunu tüm ayrıcalıkların yanında çıkan yere tik koyarak yapabilirsiniz.

15-Bu işlemden de sonra artık wordpress için bilgilerimize girmeye sıra geldi.

https://domainadınız/wp-admin/install.php veya  sadece domaininizi  google arama satırına yazıp direkt girerseniz,

aşağıdaki gibi bir ifade karşınıza çıkacaktır ve her şey yolunda gidiyor demektir.

16-Kurulumu çalıştır diyerek aşağıdaki pencereye ilerleyiniz, gördüğünüz üzere aşağıdaki bilgiler lazım olacak, yazının veritabanı oluşturma adımlarındaki bilgileri burada kullanacağız.

17-Başlayalım diyerek kuruluma başlıyoruz. Daha sonra ise gelen sekmede bilgilerimizi doğru düzgün bir şekilde giriyoruz. Bilgileriniz cpanel üzerinden mysql veritabanları sekmeksinde yeniden görüp yazabilirsiniz.

18-Gelecek sekmede de giriş ve site bilgilerinizi doldurarak cpanel ile manuel wordpress kurulumunuzu başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

cpanel ile manuel wordpress kurulumu

Bu evreden de sonra wordpress siteniz hazır demektir. Devasa wordpress evrenine hoş geldiniz, hitiniz bol olsun!