arama

HTML CSS ve JavaScript hakkında ön bilgiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Burak Erdal
  • Beğen
    Loading...

 

İnsanların iletişim sürecinde kullandıkları diller her zaman başrol konumunda olmasına benzer şekilde günümüz medya araçlarının da iletişimi yine belirli kuralları olan özel diller sayesinde gerçekleşir. Bilgisayar-yazılım teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte “programlama dilleri” adını verdiğimiz diller sayesinde günümüzün web siteleri, dijital oyunları, sosyal medya uygulamaları ve sayamadığımız pek çok sanal platformlar günlük yaşantımızda aktif olarak var olamaya başlamıştır. 90’lı yıllarda kişisel bilgisayarların kullanımının yaygınlaşması ve internetin askerî alandan sivil hayata da girmesiyle birlikte dünya çok hızlı bir şekilde sanal ortama geçiş yaptı. Günümüz teknolojileri internetin hayatımıza hızla girmesinde sonra muazzam bir hız almıştır. Bugün bu teknolojilerin gelişmesini sağlayan en basit dillerden üç tanesini tanıyalım. HMTL, CSS ve JavaScript…

Not: Bu yazı web tasarım için yeni başlayanlar için bir tanıtım yazısıdır.

HTML yazı dili web tasarımında kullanılan bir programlama dilidir. Bu programlama dili “front-end development” türünde bir dildir. –Front-end development öz yüz geliştirmedir. Web sitelerinde sayfaların her birinin tasarımı bu dillerin işlevidir. Back-end development ise bu sayfaların çalışmasını sağlayan fondaki tüm işlevlerdir. Front-end yazılımı kullananlar genellikle tasarımcı, back-end yazılımları kullananlar ise genellikle yazılımcılardır. Her ikisini de yazabilen kişiler ise “Full-end” yazılımcılardır.- HTML front-end yazılım dillerinden web sitelerinin omurgasını oluşturan sistemdir. İnşaat örneği üzerinden anlatırsak bir evin tüm taşıyıcı sütunları nasıl evin ayakta kalmasını sağlıyorsa HTML aynı şekilde web sitelerinin ayakta kalmasını sağlar. Tüm kiriş, duvar ve kolonlar HTML’dir.

CSS yine aynı şekilde bir front-end dilidir ve HTML ile birlikte çalışır. CSS ise tasarımların görsel kısımlarını oluşturan bölümdür. Tasarımın renklerini, stillerini gibi görsel düzenin bölümlerini oluşturur. Mesela bir yazıyı HTML ile konumlandırır ve renklendirirsiniz ama bunların imkânı kısıtlıdır. CSS ile birlikte bunların sınırı ortadan kalkar. Tasarımın tüm görselliğini CSS ile sınırsızca halledebilirsiniz. İnşaat örneğinde kiriş, kolon ve duvarlar HTML’i oluşturduğu gibi evin sıvası, boyası ve eşyaların yerleştirilmesi de CSS’i oluşturur.

JavaScript ya da JS ise yine front-end yazılım dilidir ama biraz daha farklı olarak tasarımdan çok işlev yönlü, dinamik ve betik bir dildir. Çalışma amacı web sayfalarının görünümünün mükemmelleştirilmesi, işlevselliğinin artırılması ve dinamik web sayfaları tasarlanmasıdır. Ev örneği üzerinden bakıldığında JS evin tüm işlevsel yönleridir.

NOT: Java ile JavaScript çok farklıdır. Java uygulamalar çalıştırma için kullanılan bir dildir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.