arama

iPhone’lara İOS 14 ile Birlikte Gelen Yeni Özellikler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Fırat Yılmaz
  • Beğen
    Loading...

Yıllardır Android tarafında olan birçok özellik İOS 14 ile birlikte iPhone’lara da gelmiş bulunuyor. Bu durum forumlarda iki tarafın hayranları arasında çatışma çıkmasına dahi yol açtı. 

Widget’lar bildiğiniz gibi uygulamaların ana ekrana atanmış, o uygulamaya dair verileri gösteren kullanışlı bir arayüzü özelliği.  Android tarafında 2008 yılından beri var olan bir özellikti widget’lar ve 2020 yılı itibari ile yeni gelen İOS güncellemesi iPhone’larda da artık widget özelliği kullanılabiliyor. 

Sıradaki özelliğin iPhone kullanıcılarını en çok sevindiren özellik olması muhtemel. Picture-in-picture özelliği Android tarafında 2017’den beri kullanılabilen bir özellikti. Bu özellik sayesinde görüntü oynatan bir uygulamayı ekranda küçültüp video devam ederken diğer işlerinizle ilgilenebiliyorsunuz. iPhone’lara yeni gelen bu özellik tahmin edebileceğiniz Youtube’ta çalışmıyor. Çünkü zaten Youtube bu özelliği ücretli olarak satıyor. 

Üçüncü özelliğin yeni bir özellik gibi sunulması bile biraz garip geliyor çünkü zaten olması gereken buymuş hissediyoruz. O da şudur ki; iPhone’larda arama geldiği zaman artık arama ekranı kaplamıyor ve bildirim çubuğunda görünüyor. Android tarafında bu özellik 2014 yılından beri kullanılıyor. 

Siri’ye gelen yeni bir özellikte de artık Siri kullanılırken tam ekranı kaplamıyor ve altta küçük bir ikon olarak görevini yapabiliyor. Bu yenilik sayesinde artık ekrandaki yazıyı okuyarak Siri’yi kullanmak mümkün olabilecek. Yine bu özellik de Android tarafından 2016 yılından beri var olan bir özellikti. 

iPhone kullanıcılarının yıllardır beklediği bir diğer özellik de yeni gelen güncelleme sayesinde kullanıcılara sunuldu. Bilindiği gibi iPhone’larda uygulamaların hepsi ana ekranda gözüküyordu ve uygulamaları ana ekrandan göndermenin bir yolu yoktu. Yeni gelen özellik sayesinde artık Android tarafında olduğu iPhone’da da uygulama çekmecesini kavuştuk. Ana ekrandan kaldırdığınız uygulamalar türüne göre uygulama çekmesinde sınıflandırılmış bir şekilde karşınıza çıkıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.