arama

Şehir İçi Tüm Toplu Ulaşım Araçlarında HES Kodu Uygulaması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Fırat Yılmaz
  • Beğen
    Loading...

Sonbahar aylarında havaların da hafiften soğuması ile beraber koronavirüs vaka sayılarında yeniden bir artış yaşanıyor.

81 ilin valiliklerine İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen 2 yeni genelgede Ekim ayından itibaren konaklama hizmeti veren yerlerde ve şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodu sorgulama uygulamasına başlanacağı belirtildi. HES kodu almayan vatandaşların toplu ulaşımı kullanamayacağı gibi Covid-19 tanısı konan karantina sürecindeki veya teması bulunan vatandaşlar toplu taşıma hizmetinden faydalanamayacak.

“Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” ve “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu kodu sorgulama” başlıklarıyla duyurulan genelgelerle birlikte, ülke genelinde tüm konaklama hizmeti veren tesislerde ve vatandaşların kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullandığı şehirlerde HES kodu uygulamasını zorunlu hale getirileceği duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar(HES) uygulamasının, şehir içinde toplu ulaşım araçlarında kullanılan kişiye özel elektronik akıllı seyahat kart sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayacak. Test sonuçları ile Covid-19 tanısı konan ya da temaslı olan kişilerin izolasyon süreci boyunca seyahat kartları sistem tarafında otomatik olarak askıya alınacak. Uygulamanın getirdiği sınırlamaları aşan ve hala toplu ulaşım kullanmaya devam etmeye çalışan temaslı veya tanılı kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Şehir içi ulaşım için getirilen yeni uygulamaların yanında konaklama tesisleri de yeni uygulamalara tabi olacak. Ekim ayından itibaren ülkede özel ve kamuya ait olmak üzere tüm konaklama tesislerinde misafir kabul HES kodu kontrolü yapılacak. Yapılan kontroller sonucunda müşterilerin Covid-19 temaslı veya tanılı çıkmaları halinde tesise giriş işlemleri yapılmayacak. Yapılan kontrollerde temaslı veya tanılı olduğu anlaşılan kişiler “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulamasınca misafir izolasyon odalarına alınacak. Konaklama tesisleri, HES kodu kontrol uygulamasına uymadığı ve müşterilerini sorgulama yapmadan aldığı tespit edilirse 10 gün süre faaliyetten men cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.